Güneş Enerjisi Paneli Sektörü Gelişiyor

Geçtiğimiz günlerde dünyanın etrafını turlamak üzere İsviçreli pilotun kullandığı ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan Solar impulse uçağı 12 saat uçuş gerçekleştirdi. Güneş enerjisi paneli ile çalışan uçağın tüm dünyayı dolaşacağı belirtiliyor. Pilot ve yetkililerin yaptığı açıklamalara göre okyanus üstündeki sürüşün kesintisiz olarak 5 gün sürmesi muhtemel. Solar impulse uçağının daha önceki modeli olan Solar İmpulse 1 modelinden daha büyük tasarlanan Solar İmpulse serisinin 2. Uçağı dünya rekoruna koşuyor. 72 metre boyundaki uçakta bulunan solar pillerin adedi ise on yedi bin.

Elektrik yerine Eşektrik Projesi

Eşek sırtına alınan güneş panelinden elde edilen elektrik enerjisi uygulamasına İzmir’de başlandı. Ortalama 6 Kilovat elektrik üreten güneş paneline büyük bir ilgi ve talep var. Yaklaşık 3 bin liraya mal edilen sistemle özellikle çiftçilerin yaylada elektrik ihtiyaçları fazlasıyla karşılanabiliyor. Ayrıca otomatik süt sağma cihazlarını da çalıştıran çiftçilerin keyfine diyecek yok. Hem kırlardaki zorlu yaşam seyyar elektrik ile kolaylaştırılmış oluyor hem de güneş enerjisinin sınırsız kaynağından daha çok istifade edilebiliyor. Tavuk ve küçük baş hayvanların kümeslerinde de kullanılan güneş panelleri eşek sırtında istenilen noktaya taşınabiliyor.

Güneş Enerjisi Paneli için Ekipman Üreticilerine Devlet Desteği

GÜNDER rekabetçileri geliştirme desteği adı altında güneş enerjisi santrali için gerekli ekipmanları üreten firmalardan otuzuna destek verecek. Güneş enerji panelleri, Solar kablolar, taşıyıcı sistemleri üreten firmalara destek verilerek bu alanda üretimin daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı olması amaçlanıyor. Dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşüm çalışmaları ülkemizde de hızla ilerliyor. Alınan kararla ulusal rekabetçilik arttırılarak daha kaliteli ve daha ucuz yerli güneş enerji santral ekipmanları üretilecek.

Şekerbank 50 milyon Lira Güneş Enerjisi Desteği sunuyor

Baymak ve Şekerbank arasında yapılan anlaşma ile evlerin ve işyerlerinin güneş enerjisi ile üretilen elektriği kullanması sağlanacak. Finans desteği tam 50 milyon lirayı bulacak. Kredi 60 aya kadar veriliyor ve faiz oranı ise ay bazında &1 olarak belirlendi. Ülke genelinde güneş enerjisinden elektrik üretimi faaliyetlerinin çok yetersiz kalması bu tür girişimlerle önlenmiş oluyor.

3KW Santral Kurulumu

Şekerbank güneş enerjisi panelleri ile elektrik üretecek küçük çaplı santraller için 3KW-5KW-10KW gibi kapasitelerde güç üreten santraller için paketler hazırladı. 5 kişilik bir ailenin ihtiyacı olan 3KW santral kurulumu için 36 aya varan vadelerle santral maliyeti olan 22 bin lira karşılanıyor. Böyle bir santral 7 yıl içerisinde tüm maliyetini amorti edebiliyor. Bu süreden sonraki süreçte 20-30 yıl boyunca bedava elektrik kullanılabiliyor.

Elektrik üreten Boya

Fosillerden elde edilen havayı kirleten ve dünyanın ömrünü kısaltan fosil enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek için çok çeşitli yollar deneniyor. Yakın zamanda Manchester Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucunda metal tozlardan oluşan ve binaların dış cephelerine kaplanabilen özel alaşımlı elektrik üreten boya üretildi. Bu ince katman sadece evlerin dış cephelerine değil arabaların kaportalarına evlerin camlarına da montajlanabiliyor. 1/3 oranında verime sahip grafit boya grafen maddesi ile dikalkojenit metal tozundan oluşuyor. Arabaların metalik boyalarını andıran bu boya ile artık tüm evler birer elektrik santrali olabilir. Söz konusu özel alaşım otoyollara kaplandığında devasa boyutlarda elektrik enerjisi elde edilebilir. Bu kaplama boya ile bir çığır daha açacak. Örneğin akıllı telefonların arka kısımlarına sürülerek telefonların ihtiyaç duyduğu elektrik kolayca elde edilebilecek. Evlerden uzak kalanların elektrik prizlerine bağımlılığı son bulacak.

Güneş enerjisi panelleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için http://gunesenerjisipanelleri.net/ web sitesi sayfalarını okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *